fbpx

Külső dicséretek nélkül elveszted az önértékelésed? Tanuld meg belülről építeni!

Sokan azt tapasztalják, hogy a saját önértékelésük nagymértékben függ a mások által adott visszajelzésektől. Talán te is úgy érzed, hogy ha nem kapsz elegendő dicséretet vagy elismerést a környezetedtől, akkor nem vagy elég jó. Ez a jelenség különösen nehéz lehet, ha az önbizalmad és a sikerélményeid kizárólag külső megerősítésekből származnak. Ha folyamatosan mások véleményére hagyatkozol, az könnyen ingatag alapokra helyezheti az önbizalmad és az önértékelésed.

Miért függünk a külső visszajelzésektől?

Az emberek természetüknél fogva társas lények, és szükségünk van visszajelzésekre ahhoz, hogy megtudjuk, hogyan hatunk másokra. Ez teljesen normális, de ha kizárólag külső dicséretek határozzák meg, hogy értékesnek érzed-e magad, az hosszú távon problémát okozhat. Amikor az önbizalom csak a másoktól kapott elismeréseken alapul, akkor könnyen meginoghat, ha nem kapod meg azt a pozitív visszajelzést, amire számítasz. Így könnyen előfordulhat, hogy folyamatosan elismerést keresel, és csak akkor érzed magad sikeresnek, ha mások ezt visszaigazolják.

A külső visszajelzésektől való függés gyakran mélyebb, gyermekkori tapasztalatokból ered. Sok esetben a szülők, tanárok, vagy más felnőttek által adott visszajelzések határozzák meg, hogyan látjuk magunkat gyerekként. Amikor a pozitív megerősítéseket helyezik előtérbe, megtanuljuk, hogy a jó teljesítményért és viselkedésért dicséret jár. Azonban ha a dicséret ritka volt, vagy feltételhez kötődött – például csak akkor kaptunk elismerést, ha megfeleltünk bizonyos elvárásoknak –, akkor az önértékelésünk külső forrásokhoz kezdett kapcsolódni.

Az ilyen gyermekkori élmények traumatikusak is lehetnek, ha a szeretet és elfogadás feltételekhez volt kötve. Ha valaki csak akkor érezte magát értékesnek, amikor dicséretet kapott, akkor felnőttként is hajlamos lesz külső megerősítésekre támaszkodni, hogy értékesnek érezze magát. Az ilyen tapasztalatok mélyen beivódhatnak az önértékelésünkbe, és folyamatosan arra törekedhetünk, hogy mások pozitív visszajelzéseit elnyerjük.

Gyermekként az egyik legfontosabb dolog, amit megtanulunk, az, hogy kik vagyunk, és hogyan illeszkedünk a világba. Ha ezt csak külső visszajelzések alapján alakítjuk ki, akkor felnőttként is könnyen elveszíthetjük a belső iránytűnket, ami meghatározza, hogy mi az, ami számunkra igazán fontos.

Milyen jelei vannak a külső visszajelzésektől függő önértékelésnek?

Dicséret nélkül nincs sikerélmény: Ha nem kapsz pozitív visszajelzést, akkor nehezen tudod megélni a sikereidet. Úgy érzed, hogy az elért eredményeid nem számítanak, ha mások nem ismerik el őket.

Folyamatos elismerés keresése: Állandóan mások véleményére hagyatkozol ahhoz, hogy jól érezd magad. Ha nem kapsz visszajelzést, akkor elbizonytalanodsz, és elkezded kételkedni a saját képességeidben.

Miért ártalmas a külső visszajelzésektől függő önértékelés?

Ha az önbizalmadat kizárólag mások véleménye határozza meg, akkor folyamatosan külső megerősítésekre fogsz szorulni. Ez nemcsak frusztrációt és szorongást okozhat, hanem hosszú távon megakadályozhat abban, hogy valódi belső értékeidet felismerd. Az ilyen függőség gyengítheti a belső motivációdat, hiszen a cselekedeteid és döntéseid nem a saját céljaidból, hanem a másoknak való megfelelésből fakadnak.

Az is előfordulhat, hogy amikor nem kapsz visszajelzést, dícséretet teljesen elveszíted a motivációdat, és ez a szorongás erősödéséhez vezet. Ha a sikereidet mindig mások dicsérete igazolja, akkor az önbizalmad folyamatosan ingadozni fog, ami hosszú távon kimeríthet téged mentálisan.

Hogyan építhetsz valódi, belső önértékelést?

Fókuszálj a saját céljaidra: Kezdj el olyan célokat kitűzni, amelyek személyesen fontosak neked, függetlenül attól, hogy mások mit gondolnak róla. Ha olyan eredményekért dolgozol, amelyek számodra értékesek, akkor könnyebben fogod belső motivációval elérni a sikereket.

Értékeld a saját teljesítményed: Gyakorold, hogy felismerd és elismerd a saját sikereidet, még akkor is, ha nem kapod meg azonnal mások dicséretét. Írj egy listát az elért eredményeidről, és ismerd fel, hogy mindezek az értékek belőled származnak.

Tudd meg, hogy nem lehet mindig mindenkinek megfelelni: Fogadd el, hogy nem fogsz mindenkitől pozitív visszajelzést kapni, és ez rendben van. A legfontosabb az, hogy te elégedett legyél a saját munkáddal és fejlődéseddel.

Belső forrásból építsd az önbizalmad: Keress egy segítőt, aki végigvezet ezen az úton, feltérképezve, hogy honnan ered benned ez az egész, milyen traumához kötődhet, majd segít feldolgozni.

Összefoglalás


A külső visszajelzésektől függő önértékelés hosszú távon rombolhatja az önbizalmat és szorongást okozhat. Fontos felismerni, hogy az igazi önértékelés belülről fakad. Ha megtanulsz a saját céljaidra koncentrálni, és felismered a saját értékeidet, függetlenül attól, hogy mások mit gondolnak, akkor egy stabilabb és kiegyensúlyozottabb önbizalomra tehetsz szert.

Nyilatkozatok

Kövess engem

Varga Anita

© 2021. MINDEN JOG FENNTARTVA

 

Kapcsolat

info.radfigyelek@gmail.com
Budapest,  6. kerület, Ó utca
+(36) 20 3780249