fbpx

A Szorongás négy alapformája – Te melyiket ismered fel magadon?

 

Tudtad, hogy a szorongásnak több típusa is van, és mindegyik másképp befolyásolja a mindennapi életünket? Fritz Riemann klasszikus könyvében, „A szorongás alapformái”, négy fő szorongásformát mutat be, amelyek meghatározzák, hogyan viselkedünk és milyen kihívásokkal küzdünk. Ezek a szorongások nemcsak az önértékelésünkre, hanem a kapcsolatokra és a mindennapi döntéseinkre is hatással vannak.

A négy szorongásforma, amely beárnyékolja az életedet

 

1. A kötődés szorongása

Képzeld el, hogy mindig úgy érzed, hogy mások túl közel kerülnek hozzád, és ettől kicsit kényelmetlenül érzed magad. Szeretnél független maradni, mert attól félsz, hogy a kötődés elveszi a szabadságodat. Ez a szorongás azoknál jelentkezik, akik tartanak az érzelmi függőségtől. 

2. Az önfeladás szorongása

Te is azok közé tartozol, akik nem tudnak nemet mondani, mert attól félsz, hogy elveszíted mások szeretetét? Ha mindig mások elismerésére vágysz, és csak akkor érzed magad értékesnek, ha visszajelzést kapsz, akkor az önértékelésed teljesen mások véleményétől függ. Ez a folyamatos visszaigazoláskeresés kimerítő, és hosszú távon megviseli az önbizalmadat, hiszen saját belső erőforrásaidra nem támaszkodsz.

3. A változástól való szorongás

Ismerős az érzés, amikor minden új kihívástól félsz, és inkább a megszokott dolgokhoz ragaszkodsz? Azok, akik félnek a változásoktól, gyakran visszavonulnak a komfortzónájukba, hogy elkerüljék a bizonytalanságot. Ez a szorongás akadályozza, hogy fejlődj, és az önbizalmad is megrekedhet, mert nem tapasztalod meg saját képességeid kibontakozását. A változás elkerülése hosszú távon hátráltatja az önértékelés növekedését.

4. A kötöttségtől való szorongás

Félsz a hosszú távú kapcsolatoktól és az elköteleződéstől? Sokan vannak így, akik szabadságukat féltik az elköteleződés miatt, és inkább menekülnek a komoly felelősségektől. Ez a fajta szorongás gyakran vezet elmagányosodáshoz. A felelősségvállalás és stabilitás hiánya miatt az élet sok területén megtorpanhatsz.

Riemann szerint a kulcs az, hogy felismerjük, milyen típusú szorongás jellemző ránk, és dolgozzunk azon, hogy ezeket kezeljük. Itt van néhány praktikus tipp, ami segíthet:

  • Tanulj meg bízni a kapcsolatokban: Ha félsz a kötődéstől, dolgozz azon, hogy megtaláld az egyensúlyt a függetlenség és a bizalom között. Ne feledd, hogy a kapcsolatok erőforrásként is szolgálhatnak!
  • Építsd belső önbizalmadat: Ha folyamatosan mások véleményére hagyatkozol, próbálj meg belső forrásokból erőt meríteni. Dicsérd meg magad a kis sikerekért is, és ne csak mások visszajelzéseire építsd az önértékelésed.
  • Merj kilépni a komfortzónádból: A változások elkerülése hosszú távon visszavethet. Próbálj apró lépésekkel kilépni a megszokottból, és érezd meg, milyen jó érzés, amikor új dolgokat próbálsz ki.
  • Vállalj felelősséget: Ha félsz az elköteleződéstől, tudd meg, hogy a hosszú távú kapcsolatok és a felelősségvállalás stabilitást és biztonságot hozhatnak az életedbe, és erősíthetik az önbizalmad.

Összefoglalás


Fritz Riemann könyve, „A szorongás alapformái”, remek eszköz arra, hogy megértsd, mi befolyásolja az önértékelésedet és az életedet. A szorongás természetes, de ha felismered, hogyan működik nálad, és tudatosan dolgozol rajta, akkor fokozatosan építheted az önbizalmadat és erősítheted az önértékelésed. A félelmek és szorongások nem kell, hogy uralják az életedet – a megértés és a változtatás lehetőséget ad arra, hogy magabiztosabb és elégedettebb legyél.

Nyilatkozatok

Kövess engem

Varga Anita

© 2021. MINDEN JOG FENNTARTVA

 

Kapcsolat

info.radfigyelek@gmail.com
Budapest,  6. kerület, Ó utca
+(36) 20 3780249